00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

WZD 2015 - DOKUMENTACJA
Data utworzenia: 2015-06-24 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 2810
20 czerwca br. w Hotelu Mercure Warszawa Grand odbyło się Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Szachowego. W spotkaniu uczestniczyło 27 delegatów z 11 wojewódzkich związków oraz zaproszeni goście. Delegatów odwiedził gość specjalny Zurab Azmajparaszwili - Prezydent Europejskiej Unii Szachowej, który przyjechał do Warszawy, aby osobiście przyjrzeć się II Finałowemu Turniejowi  Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE”.

Poniżej publikujemy dokumenty z Walnego Sprawozdawczego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Związku Szachowego, które odbyło się 20 czerwca 2015 roku w Warszawie. Na dokumentację składają się:

1. Protokół Komisji Uchwał i Wniosków
2. Protokół Komisji Mandatowej
3. Stenogram WZD (oryginał w biurze PZSzach)
4. Protokół WZD (oryginał w biurze PZSzach)Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.


Kliknij na zdjęcie i przejdź do galerii

 
TURNIEJ FINAŁOWY „EDUKACJI PRZEZ SZACHY W SZKOLE” – WIELKIE EMOCJE NA STADIONIE NARODOWYM
Data utworzenia: 2015-06-21 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 4837
356 dzieci z 62 placówek oświatowych rywalizowało na Stadionie Narodowym w finałowym turnieju ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez szachy w szkole". Do najlepszych zawodników i drużyn trafiło 81 medali i 9 pucharów.

Wyniki dostępne są na: www.chessarbiter.com

Zawody były podsumowaniem tegorocznej edycji projektu realizowanego przez Polski Związek Szachowy, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i samorządów lokalnych. W trzech salach centrum konferencyjnego stadionu uczniowie klas I-III szkół podstawowych rozgrali sześć rund systemem szwajcarskim. Ich rywalizację obserwował m.in. prezydent Europejskiej Unii Szachowej Gruzin Zurab Azmaiparaszwili, który podczas otwarcia zawodów podkreślił edukacyjny aspekt królewskiej gry, a także docenił szczególną rolę nauczycieli i rodziców w powodzeniu projektu.

„Wiadomo, że szachy wspomagają wszechstronny rozwój umysłowy dzieci, ale należy pamiętać, że wprowadzanie gry do szkół może mieć pozytywny wpływ na przyszłość młodzieży, a co za tym idzie na całe społeczeństwo” – powiedział.

Najsilniejszą reprezentację wystawiły mazowieckie placówki, ale na turniej przyjechały dzieci z tak odległych miast, jak oddalona od stolicy o 550 km Bogatynia. Dzieci z tamtejszej SP nr 3 wywalczyły złoto w klasyfikacji drużynowej.

Wielu uczestnikom towarzyszyli rodzice, którzy niejednokrotnie przeżywali występ swoich pociech… równie mocno, co dzieci.

„Emocje były większe niż podczas meczu Polska-Gruzja, jakie się tydzień temu tutaj odbywał. Sam tak przeżywałem występ córki, że musiałem kilkukrotnie wychodzić na korytarz” – powiedział mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego Przemysła Plaskota.

Jego córka, 10-letnia Oliwia triumfowała w swojej kategorii wiekowej, a jej szkoła – SP nr 1, wywalczyła srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.

Jak zauważyła Urszula Laskowska z białostockiej SP 37 im. Kazimierza Górskiego, turniej był perfekcyjnie zorganizowany.

„Imponujące miejsce, idealna organizacja i zgodny z planem przebieg zawodów sprawiło, że dzieci i rodzice będą mieli nie tylko mile wspomnienia, ale i jeszcze większą motywację do kolejnych startów” – mówiła.

Nauczycielka klasy 3B dodała, że jej podopieczni zachwyceni są szkolnymi zajęciami szachowymi, a ona zadowolona z wyników, jakie dzięki nim osiągają uczniowie.

„Na lekcjach wszyscy są bardzo skupieni, uczą się cierpliwości i szacunku do siebie nawzajem. Obserwuję, że dzięki grze uczniowie nie mają problemów z geometrią, a nauka matematyki staje się dla nich czysta przyjemnością. Z sześciu szkolnych wyróżnień w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur cztery należały do członków mojej klasy” – opowiadała.

Lepsze wyniki w nauce osiągane przez młodych szachistów w porównaniu do dzieci, które nie miały styczności z grą potwierdzają badania przeprowadzone przez stołeczną Akademię Leona Koźmińskiego.

„Przez półtora roku pracownicy uczelni obserwowali wyniki naukowe osiągane przez tysiąc uczniów. Testy jednoznacznie dowiodły, że ci, którzy grają w szachy, zdecydowanie szybciej przyswajają wiedzę” – zauważył Krzysztof Góra z Polskiego Związku Szachowego.

Dodał, że zajęcia szachowe w ramach „Edukacji przez szachy w szkole” odbywają się w blisko 300 placówkach, a od 1 września program realizować będzie 600 szkół.

„Do projektu może przystąpić każda +podstawówka+, która zobowiąże się przeznaczyć co najmniej jedną lekcję tygodniowo na lekcje szachowe, prowadzone przez nauczyciela przeszkolonego przez związek na 72-godzinnym kursie” – informował.

W opinii wiceprezesa PZSz. ds. sportu powszechnego Jana Kusiny kolejne placówki będą dołączały do projektu „lawinowo”.

Sponsorami turnieju finałowego byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Stołeczne Warszawa, Koleje Mazowieckie oraz Polski Związek Szachowy.

Fundatorami nagród w turnieju finałowym byli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Związek Szachowy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, partner strategiczny projektu Fundacja mBanku oraz firma Egmont Polska Sp. z o.o.

Więcej na: http://www.szachywszkole.pl

Fot. Marek Skrzypczak 
PREZYDENT ZURAB AZMAIPARASHVILI W POLSCE
Data utworzenia: 2015-06-21 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 2155
W dniach 19-21 czerwca gościł w Polsce Prezydent Europejskiej Unii Szachowej Zurab Azmaiparashvili. Pan Prezydent przyjął zaproszenie władz Polskiego Związku Szachowego w związku z organizowanym II Turniejem Finałowym w ramach projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole". Turniej odbył się w dniu 20 czerwca na Stadionie Narodowym. Pan Prezydent wziął udział w oficjalnym otwarciu turnieju podczas którego powitał wszystke dzieci oraz pogratulował władzom PZSzach sukcesów organizacyjnych.Pan Prezydent spotkał się również z Wiceminister Edukacji Narodowej Ewą Dudek. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli także Prezes PZSzach Tomasz Delega, Wiceprezes ds. Sportu Powszechnego PZSzach Jan Kusina wraz z żoną, Członek Zarządu i jednocześnie Przewodniczący Komisji Szachów w Szkole Krzysztof Góra oraz Sekretarz Generalny PZSzach Piotr Murdzia. Pan Prezydent pochwalił skuteczną współpracę pomiędzy ministerstwem oraz Polskim Związkiem Szachowym.Pan Prezydent spotkał się także z delegatami uczestniczącymi w Walnym Sprawozdawczym Zgromadzeniu Delegatów jakie odbyło się w dniu 20 czerwca w Warszawie, w hotelu Mercure Warszawa Grand.Przed odlotem Pan Prezydent odwiedził jeszcze siedzibę Polskiego Związku Szachowego przy Al. Jerozolimskich 49, gdzie miał okazję podziwiać galerię polskich Arcymistrzów oraz Mistrzów Polski.Na pożegnanie Pan Prezydent raz jeszcze pogratulował wysokich standardów pracy Polskiego Związku Szachowego i obiecał, że będzie częstszym gościem imprez organizowanych w Polsce.
 
MPJ BIS, KOMUNIKAT, REGULAMINY
Data utworzenia: 2015-06-03 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 5737
Szanowni Państwo,

Poniżej publikujemy regulaminy Mistrzostw Polski Młodzików i Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych, które zostaną rozegrane w dniach 6-9 sierpnia 2015 roku w Katowicach.

 >>> Strona Mistrzostw

 >>> Komunikat Organizacyjny MPJ w szachach szybkich i błyskawicznych

 >>> Strona Mistrzostw na Facebooku


>>> Regulamin MPJ w szachach szybkich (grupy wiekowe do 12, 14, 16, 18 lat)

>>> Regulamin MPM w szachach szybkich (grupy wiekowe do 8, 10 lat)

>>> Regulamin MPJ w szachach błyskawicznych (grupy wiekowe do 12, 14, 16, 18 lat)

>>> Regulamin MPM w szachach błyskawicznych (grupy wiekowe do 8, 10 lat)
 
DMPJ - II LIGA - KOMUNIKAT
Data utworzenia: 2015-06-02 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 4043
Publikujemy Komunikat Organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów - II liga, które zostaną rozegrane w dniach 24.07-2.08.2015 w Iwoniczu.

>>> Komunikat Organizacyjny II ligi juniorów
 
EKSTRALIGA I I LIGA JUNIORÓW - KOMUNIKAT
Data utworzenia: 2015-06-01 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 4033
Publikujemy Komunikat Organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów (Ekstraliga i I liga juniorów), które zostaną rozegrane w dniach 25.07-2.08.2015 w Ustroniu.

  >>> Komunikat Organizacyjny Ekstraligi i I ligi juniorów

 >>> Strona Ligi

 
AKTUALIZACJA CHESSARBITER PRO 5.43
Data utworzenia: 2015-06-01 | Autor: Piotr Wajszczyk | Odsłon: 5087
Najnowsza aktualizacja programu ChessArbiter Pro 2010 - wersja 5.43 [31.05.2015]

• Poprawienie błędu w nowym widoku wyświetlania wyników - w serwisie wyświetlały się wyniki po skojarzonej ale jeszcze nie rozpoczętej rundzie.
• Dopracowanie systemu zgłoszeń do turnieju - przywrócenie możliwości wysyłania zgłoszeń e-mailem do sędziego
• Ograniczenie możliwość aktualizacji serwisu turniejowego do miesiąca od zakończenia turnieju
• Poprawiono opcję aktualizacji danych zawodnika z listy FIDE. Obecnie dane w formularzu nie są kasowane po imporcie danych z listy FIDE
• Możliwość powiększenia okienka do aktualizacji wyników po rundzie. Ułatwia to aktualizację wyników w turniejach z dużą liczbą zawodników
• Ograniczenie dostępności pliku z danymi zawodników zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze - obecnie dane można wczytać tylko przy użyciu opcji w programie
• W danych opisowych turnieju wprowadzenie opcji "turniej zgłoszony do FIDE"
• Na listach i wynikach domyślnie ukryto kolumnę z ranking ChessArbiter.
• Na listach i wynikach obecnie można wyświetlać tylko rok urodzenia zawodnika.
• inne...

Pliki do instalacji pobieramy na srtonie programu chessarbiter: http://www.chessarbiter.com/pobierz.php

 
17 PIKNIK OLIMPIJSKI
Data utworzenia: 2015-05-26 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 379W dniu 23 maja na terenie Parku Kępa Potocka (Żoliborz) odbył się 17 już Piknik Olimpijski. Jak co roku Polski Komitet Olimpijski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Urzędem Dzielnicy Żoliborz. przemienił to na codzień spokojne miejsce w wielobarwny świat sportu i olimpizmu, a przede wszystkim wybornej zabawy.

To jedyna taka impreza w Polsce, podczas której można spotkać absolutnie największe gwiazdy polskiego sportu, niezliczona liczba olimpijczyków i blisko 150 polskich medalistów olimpijskich. W jednym miejscu zgromadziła się cała historia polskiego olimpizmu i to czyni Piknik absolutnie wyjątkowym wydarzeniem. W tym roku myślą przewodnią imprezy były I Igrzyska Europejskie w Baku, podczas których już w czerwcu Reprezentanci Polski walczyć będą o historyczne pierwsze medale.

Na pikniku, jak co roku na stoisku szachowym, moc atrakcji przygotował również Polski Związek Szachowy. Miłośnicy szachów i nie tylko mogli wziąć udział w symultanie szachowej z mistrzem międzynarodowym Michałem Luchem oraz w otwartym turnieju w szachach błyskawicznych.
 
   

W ramach dodatkowych atrakcji, osoby, które odwiedziły stoisko Polskiego Związku Szachowego mogły podziwiać pojedynek mistrzowski w blitza na szachownicy plenerowej. Dzieci natomiast wzięły udział w grze na ślepo rozgrywanej pomiedzy dwoma mistrzami, przestawiając szachowe figury:
 
 
Zapraszamy do oglądania relacji z Pikniku Olimpijskiego autorstwa Łukasza Turleja.
 
KURS INSTRUKTORSKI, SUWAŁKI, 28.06-4.07.2015
Data utworzenia: 2015-05-22 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1723
Szanowni Państwo,

Opublikowaliśmy komunikat kursu na instruktora szachowego PZSzach, który odbędzie się w dniach 28.06-4.07.2015 roku w Suwałkach.

Szczegóły znajdują się w załączonym komunikacie >>>


>>> program kursu
 
WZD 2015 - KOMUNIKAT
Data utworzenia: 2015-05-18 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 4587
Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Delegatów
Polskiego Związku Szachowego
Warszawa, Hotel Mercure Warszawa Grand
20 czerwca 2015 rokuKomunikat nr 1 z dnia 18 czerwca 2015 roku
Informujemy, że poniżej opublikowane zostało Sprawozdanie Zarządu Polskiego Związku Szachowego za okres od 16 czerwca 2014 roku do 19 czerwca 2015 roku, na które składają się:

- sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu PZSzach
- sprawozdanie finansowe za rok 2014 wraz z opinią i raportem audytora
- sprawozdanie Komisji Rewizyjnej


KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY


Zarząd Polskiego Związku Szachowego zwołuje na 20 czerwca 2015 r., na godzinę 10.30 ( I termin) i na godz. 11.00 (II termin), Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Delegatów PZSzach.

Zgromadzenie odbędzie się w sali konferencyjnej OLIMP Hotelu Mercure Warszawa Grand, ul. Krucza 28, Warszawa (X piętro).

Hotel Mercure Warszawa Grand jest położony w ścisłym centrum Warszawy, ok. 15 minut pieszo od dworca Warszawa Centralna.Porządek Obrad stanowi załącznik nr 1, a Regulamin Obrad załącznik nr 2 do niniejszego komunikatu.

Do udziału w zebraniu z głosem stanowiącym uprawnieni są delegaci wybrani przez wojewódzkie zebrania członków PZSzach, zgodnie z par. 21 pkt. 2 statutu Polskiego Związku Szachowego oraz Ordynacją Wyborczą.

Przypominamy, że Wojewódzkie Związki Szachowe, w których delegatom wygasły już mandaty na Zjazd powinny przeprowadzić nowe wybory.

Jeżeli statut Związku Wojewódzkiego nie stanowi inaczej, w organizowanym przez Związek Wojewódzki zebraniu wyborczym na Walne Zgromadzenie Delegatów PZSzach mają prawo brać udział z głosem stanowiącym, w sile jednego głosu każdy, przedstawiciele klubów/stowarzyszeń danego związku oraz zawodnicy niezrzeszeni w klubach/stowarzyszeniach, zarejestrowani bezpośrednio w Związku Wojewódzkim, w liczbie 1 przedstawiciel na każdych 50 tak zarejestrowanych zawodników w Związku Wojewódzkim.

Zwracamy uwagę, że zebranie wyborcze na Walne Zgromadzenie Delegatów PZSzach, o którym mowa w statucie PZSzach, nie jest tożsame z Walnym Zgromadzeniem Delegatów Wojewódzkiego Związku Szachowego.


Jako podstawę do wyliczenia liczby mandatów przysługujących delegatom z poszczególnych wojewódzkich związków szachowych przyjęto kluby i stowarzyszenia posiadające członkostwo zwyczajne PZSzach wg stanu na 11 maja 2015 roku, tj. na dzień zakończenia elektronicznego głosowania Zarządu w sprawie przyjęcia nowych klubów w poczet członków PZSzach.


Ilość przysługujących mandatów została wyliczona wg zasady: ilość klubów - członków zwyczajnych - aktualna na dzień 11-05-2015 r. Każdy związek otrzymuje 1 mandat oraz 1 mandat za każdą rozpoczętą dziesiątkę zarejestrowanych klubów.
Ewentualne reklamacje w tej sprawie prosimy zgłaszać do biura PZSzach w nieprzekraczalnym terminie do 5 czerwca 2015 roku i zostaną one rozpatrzone w terminie do 9 czerwca 2015 roku.

Prosimy Prezesów Wojewódzkich Związków szachowych o zgłoszenie delegatów na Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie PZSzach do biura PZSzach na załączonym druku nr 3 w nieprzekraczalnym terminie do 13 czerwca 2015 roku.

Poniżej załączniki:

Załącznik nr 1 - Porządek Obrad – projekt
Załącznik nr 2 - Regulamin Obrad – projekt
Załącznik nr 3 - Zgłoszenie Delegata na WZD
Statut PZSzach - tekst jednolity
Sprawozdanie finansowe:
- bilans 2014
- informacja dodatkowa 2014
- rachunek ZiS 2014
- opinia i raport biegłego rewidenta
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
Sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu PZSzachPiotr Murdzia
Sekretarz Generalny PZSzach
 
znalezionych: 745 na 75 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>
Aktualnie online 5 gości