00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

KONFERENCJA PROJEKTU
Data utworzenia: 2015-02-20 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 1435
Kolejny etap promocji projektu "Rehabilitacja przez Szachy" za nami. Po spotkaniu informacyjnym jakie odbyło się w dniu 6 marca w Warszawie, przyszedł czas na konferencję projektową w Krakowie.

Konferencja odbyła się w dniu 13 marca w Sali Konferencyjnej Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwik. Gości przywitał Dyrektor Szpitala – Stanisław Stępniewski oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego – Tomasz Delega.

 

Udział w konferencji w charakterze prelegentów wzięli:

- dr n. med. Katarzyna Przybyszewska – Pełnomocnik ds. Organizacji Lecznictwa Zamkniętego

- Anna Pyrek – Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie oraz  Mirosław Matysiak – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie

- Andrzej Jakubowski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego w Łodzi

- Joanna Zbroniec – Terapeuta, prowadząca zajęcia z szachoterapii

- Kamila Kałużna - na co dzień pracująca z dziećmi z zespołem Aspergera

Wszystkie osoby chętne do współpracy z Polskim Związkiem Szachowym przy projekcie "Rehabilitacja przez Szachy" zapraszamy do kontaktu. Szczegóły dostępne na stronie rehabilitacjaprzezszachy.pl
 
 
SPOTKANIE W MINISTERSTWIE EDUKACJI NARODOWEJ
Data utworzenia: 2015-02-13 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 791
W dniu 13 lutego doszło w Ministerstwie Edukacji Narodowej do spotkania Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w towarzystwie Pani Anny Bogusz - Dyrektor Departamentu Informacji i Promocji z władzami Polskiego Związku Szachowego w osobach Pana Adama Dzwonkowskiego - Wiceprezesa ds. Międzynarodowych i Komunikacji oraz Pana Krzysztofa Góry - Członka Zarządu i Przewodniczącego Komisji "Szachy w Szkole".Spotkanie dotyczyło jednego z głównych projektów Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole", którego Pani Minister jest Patronem.

Zdaniem Pani Minister "Gra w gry planszowe, w tym w szachy, to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu, ale też nauka. Wyrabiają one koncentrację, wytrwałość i cierpliwość. Rozwijają pamięć, intuicję, zmysły twórcze i przede wszystkim wzmacniają kompetencje matematyczne".

Pani Minister przypomniała jednocześnie, że w 2012 r. Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywającej wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.

Więcej informacji o projekcie „Edukacja przez szachy w Szkole" na stronie szachywszkole.pl
 
GRAND PRIX AMATORÓW 2015
Data utworzenia: 2015-02-18 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 13263
Publikujemy komunikat Grand Prix Polski Amatorów w Szachach. Podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się 6 turniejów w Krynicy, Lublinie, Krakowie, Rewalu oraz Puławach
W klasyfikacji FINAŁOWEJ zgodnie z regulaminem wzięto pod uwagę wyniki siedmiu zawodników uczestniczących w minimum czterech turniejach cyklu Grand Prix.

Mistrz Polski Amatorów w roku 2015:
Korman Roman
TSz "Skoczek" Sędziszów Małopolski
GRATULACJE!
Klasyfikacja FINAŁOWA – Indywidualnych Mistrzostw Polski Amatorów 2015
Stan GP Amatorów po 6 turniejach (Krynica, Lublin, Kraków, Rewal, Puławy, Kraków):Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 
 
OBRADY KOMISJI DS. IMPREZ W MOSKWIE
Data utworzenia: 2015-02-12 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 1210
W dniach 6-7 lutego w Moskwie obradowała Komisja ds. Imprez FIDE działająca przy Międzynarodowej Organizacji Szachowej (FIDE). Spotkanie zainaugurowane zostało prezentacją Adama Dzwonkowskiego – Wiceprezesa ds. Międzynarodowych i Komunikacji w Polskim Związku Szachowym oraz członka tej komisji, który przedstawił m.in. najważniejsze sukcesy Polskiego Związku Szachowego w działalności marketingowej i współpracy ze sponsorami.W dalszej części spotkania Komisja dyskutowała o aktualnie przygotowywanych imprezach i wydarzeniach szachowych oraz o bieżących problemach.Zapraszamy do zapoznania się z pełnym i oficjalnym raportem z konferencji.


 
VI GRAND PRIX GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH
Data utworzenia: 2015-02-12 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 1092
W dniu 8 lutego odbył się Charytatywny Turniej Szachowy na rzecz Tomasza Strząbały – drugiego trenera VIVE TAURON KIELCE. W rozgrywkach uczestniczyło ponad 170 zawodników, w tym z Armenii i Ukrainy.

Liczba ta przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Do Kielc przyjechało wielu utytułowanych szachistów m.in. Daniil Shkuran, Prohov Olexandr, Ustianovich Nazar.Był to pierwszy turniej z cyklu VI Grand Prix Gór Świętokrzyskich i pierwszy w Polsce na którym szachiści z projektu ‘Szachy w szkole” tworzyli gupę tuniejową. To właśnie grupa „Szachy w szkole’’ była najliczniejsza – aż 62 zawodników,(kilku z nic zapewniło, że na kolejnym turnieju zmierzy się z szachistami z świętokrzyskich klubów). Najstarszy gracz w turnieju urodził się w roku 1939 a najmłodszy w 2008. Pomysłodawczynią turnieju była p. Anna Karyś ze Świętokrzyskiego Związku Szachowego.

Organizatorami turnieju byli:

LUKKS Miedziana Góra
Świętokrzyski Związek Szachowy
Fundacja Vive Serce Dzieciom
Galeria Korona Kielce.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął pan Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i pan Zdzisław Wrzałka, Wójt Gminy Miedziana Góra.

Patronatem objęli nas również:

• Polski Związek Szachowy
• Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
• TVP Kielce
• Radio Kielce
• Echo Dnia
• Radio eM Kielce
• Serwis Nasze KielcePodczas turnieju – wolontariusze zbierali pieniążki do puszek, fryzjerki i kosmetyczki świadczyły swoje usługi, dzieciaki mogły zrobić własnoręcznie lizaki lub kupić coś na kiermaszu – oczywiście wszystko za symboliczną złotówkę – wrzuconą do puszki.

Przed ogłoszeniem wyników była aukcja na którą trafiły gadżety, m.in. piłka z podpisem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Artura Siódmiaka, piłki z autografami zawodników Vive Tauron Kielce, figury szachowe, obrazy oraz słodkie niespodzianki – także w kształcie szachownic.
Pod młotek poszedł klubowy T-shirt Karola Bieleckiego. Za koszulkę zapłacono 500 zł. Była to najwyższa kwota, jaką udało się uzyskać podczas wszystkich aukcji. Obecni na niej: Karol Bielecki i Piotr Grabarczyk chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć. Do brązowych medalistów MŚ z Kataru ustawiały się kolejki fanów.Podczas turnieju charytatywnego udało się zebrać prawie 7 tys. zł. Pieniądze w całości zostały przekazane na leczenie Tomasza Strząbały – drugiego trenera Vive Tauron Kielce.
Prezes klubu Lukks Miedziana Góra p. Agnieszka Tatar – Paździeż – stanęła na wysokości zadania i przy współpracy rodziców zorganizowała Wielkie Szachowe Wydarzenie.
Kolejne pomysły rodzą się co chwilkę – więc zapraszamy na Świętokrzyskie Turnieje. W tym roku szachiści na naszych turniejach będą mogli nie tylko rywalizować w tej Królewskiej Grze ale także zobaczyć wiele pięknych miejsc.
 
REHABILITACJA PRZEZ SZACHY
Data utworzenia: 2015-02-10 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 938
Już w najbliższy poniedziałek 16 lutego, na antenie Trójki, o godzinie 18:35 emitowana będzie audycja "Na wyciągnięcie ręki".

Jest to cykliczny program Pani Elżbiety Korczyńskiej związany z niepełnosprawnością.

Tym razem poświęcony zostanie projektowi Polskiego Związku Szachowego "Rehabilitacja przez Szachy". O założeniach projektu oraz pozytywnym wpływie szachów na zdrowie opowiedzą: Jan Kusina - Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, Piotr Murdzia - Sekretarz Generalny Polskiego Związku Szachowego oraz Łukasz Nowak wraz z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy do słuchania.
 
GALA HETMANY 2014
Data utworzenia: 2015-02-04 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 5335
Jak co roku, ważnym wydarzeniem poprzedzającym inaugurację Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet jest uroczysta Gala wręczenia Hetmanów, głównych nagród środowiska szachowego w Polsce. Są one przyznawane za wyniki sportowe, osiągnięcia w działalności szachowej, a także wieloletni wkład w rozwój i popularyzację szachów.

Miejscem tegorocznej Gali była Aula Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a sponsorem Gali został wieloletni Partner Polskiego Związku Szachowego firma Sygnity S.A.

Kapituła Hetmanów za miniony rok postanowiła przyznać statuetki w 10 kategoriach: Całokształt Działalności, Klub Roku, Trener Roku, Dziennikarz Roku, Organizator Roku, Sponsor Roku, Zawodniczka Roku, Zawodnik Roku, Nagroda specjalna oraz zasługująca na szczegóną uwagę nowa kategoria Nauczyciela Roku, która jest najwyższą formą docenienia nauczycieli, jacy zaangażowali się z pasją w rozwój jednego z priorytetowych projektów Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole".

Wśród zaproszonych gości Gali znaleźli się m. in.:

Magnificencja Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Prof. dr hab. Marian Gorynia
Prorektor ds. Edukacji i Studentów dr hab. Jacek Mizerka
Prezes Polskiego Związku Szachowego Pan Tomasz Delega
Przewodniczący Rady Przyjaciół Szachów Pan Tomasz Sielicki
Prezes Stowarzyszenia im. Ferdynanda Dziedzica Pan Maciej Cybulski
Członek Rady Przyjaciół Szachów Pan Andrzej Dera
Prezydent Miasta Poznania Pan Jakub Jędrzejowski
Dyrektor Wydziału Sportu Miasta Poznania Ewa Bąk
Kierownik Odzialu Sportu i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Kubiak
Dyrektor Obszaru Biznesowego firmy Sygnity S.A. Pan Jarosław Kassner
Dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej w Budimex S.A. Pan Krzysztof Kozioł
Z-ca Dyrektora Oddziału Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. w Poznaniu Pan Paweł Osicki
Doradca Zarządu mBank S.A. Pan Piotr Przybylski
Dwukrotny medalista olimpijski w kajakrstwie Pan Marek Łbik
Arcymistrz, Wiceprezes ds. Sportowych Polskiego Związku Szachowego Pan Włodzimierz Schmidt
Arcymistrzyni, 5-krotna Mistrzyni Polski Pani Hanna Ereńska-Barlo
Zasłużony działacz wielkopolskich szachów Pan Janusz Woda

W obecności czcigodnych gości, uczestniczących w Mistrzostwach Polski zawodników oraz przedstawicieli mediów, statuetki za 2014 rok odebrali:

W kategorii Całokształt Działalności Pani Maria Macieja - statuetkę wręczył Pan Tomasz Delega, a w imieniu laureatki odebrał ją Pan Dominik Pędzich.W kategiii Nauczyciel Roku Pani Urszula Góra - statuetkę wręczył Prorektor Jacek MizerkaW kategorii Klub Roku klub Polonia Wrocław - stauetkę wręczył Pan Jaroslaw Kassner, a odebrał w imieniu władz klubu Pan Mateusz BartelW kategorii Trener Roku Pan Leszek Ostrowski - stauetkę wręczył Pan Marek Łbik, a w imieniu swojego trenera odebrał ją Jan-Krzysztof DudaW kategorii Dziennikarz Roku Program III Polskiego Radia - statuetkę wręczył Pan Mariusz Kubiak, a w imieniu rozgłośni odebrał Pan Damian KwiekW kategorii Organizator Roku Pan Andrzej Dadełło - statuetkę wręczył Pan Maciej Cybulski, a w imieniu laureata odebrał ją Pan Mateusz BartelW kategorii Sponsor Roku Fundacja mBank - statuetkę wręczył Pan Tomasz Sielicki, a w imieniu Fundacji odebrał ją Pan Piotr PrzybylskiW kategorii Zawodnik Roku Jan-Krzysztof Duda - statuetkę wręczył Pan Paweł OsickiW kategorii Zawodniczka Roku Klaudia Kulon - statuetkę wręczył Pan Krzysztof KoziołW kategorii Nagroda Specjalna Biuro Edukacji M. St. Warszawy - statuetkę wręczyła Pani Hanna Ereńska-Barlo, a w imieniu Biura Edukacji odebrała Pani Urszula GóraWszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 
 
KURS DLA SĘDZIÓW KLASY MIĘDZYNARODOWEJ I FIDE - UAKTUALNIENIE PRZEPISÓW FIDE
Data utworzenia: 2015-02-02 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 325
Szanowni Państwo,

W ślad za
informacją Komisji Sędziowskiej FIDE publikujemy ważny komunikat w sprawie kursu internetowego dla Sędziów Klasy Międzynarodowej i FIDE.

FIDE and FIDE Arbiters' Commission are going to organize on Internet a Refreshing Course for Arbiters in English language.

The following subjects will be discussed:
(a) The changes of the Laws of Chess that have been in effect since 1 July 2014.
(b) The changes of FIDE Titles, Ratings Regulations and Swiss System regulations that have been in effect since 1 July 2014.
(c) The Anti cheating regulations that have been approved in 2014 Sochi FIDE Presidential Board and are in effect.

The course will be held in the period 3-5 February 2015, 18.00 – 21.00 hours Athens, Greece time (GMT + 2), every day.

The lecturer will be IA Takis Nikolopoulos (GRE), FIDE Arbiters'
Commission Chairman and FIDE Lecturer and Technical Organizer will be IA Michail Prevenios (GRE).

The participation will be free for all International and FIDE Arbiters.

For more information and participation, please contact:
IA Takis Nikolopoulos, e-mail: takisnik@yahoo.com IA Michail Prevenios, e-mail: mprevenios@gmail.com

 
MAT 4/2015
Data utworzenia: 2015-02-02 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 6665

W
salonach sklepów Empik oraz w biurze Polskiego Związku Szachowego jest już dostępny kolejny numer czasopisma szachowego Mat. Zachęcamy również to skorzystania ze stałej formy prenumeraty, szczegóły dostępne tutaj.

Na okładce Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

W numerze 4/2015 polecamy:

- drugą część wywiadu z Prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Delegą

- podsumowanie kolejnych faz realizacji projektów: "Edukacja przez Szachy w Szkole" i "Szachiści grają dla Polonii"

- kolejną część materiałów dydaktycznych dla dzieci

Zachęcamy do zapoznania się ze wstępem oraz opisem najbliższego numeru.

Przypominamy również o trwającym konkursie fotograficznym, ogłoszonym przed Polski Związek Szachowy wspólnie z redakcją czasopisma Mat. Szczegóły konkursy dostępne
tutaj.
 
NOWY KOMUNIKAT - MPJ
Data utworzenia: 2015-02-02 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1487

Szanowni Państwo,

Regulaminowy termin potwierdzenia udziału w Mistrzostwach Polski Młodzików minął w piątek 30.01.2015.
Prosimy opiekunów zawodników, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, o jak najszybsze zgłoszenie, zgodnie z Komunikatem Mistrzostw (http://pzszach.pl/userfiles/file/Komunikaty/2015/komunikatMPM2015.pdf).
W przypadku nie potwierdzenia startu zawodników w terminie do 7 lutego, ich miejsce zajmą zawodnicy rezerwowi - kolejni z PMPM z Karpacza.

Serwisy turniejowe:
chłopcy - http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_6367/
dziewczynki - http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_6366/

Przypominamy również, że termin potwierdzenia zawodników w MP do lat 16 i 18 upływa z dniem 13 lutego 2015.

 
znalezionych: 745 na 75 stronach
<<< poprzednia -   3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna >>>
Aktualnie online 5 gości