00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

Data utworzenia: 2014-06-11 | Autor: Dorota Rzepecka | Odsłon: 7770
 


SPRAWOZDANIE Z

I TURNIEJU FINAŁOWEGO OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU PZSZACH
„EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE” / „WARS I SAWA GRAJĄ W SZACHY”


Magdalena Zielińska8 czerwca 2014 roku w Hali Sportowej Gimnazjum nr 119 w Warszawie – Wesołej odbył się I Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole”, w Warszawie znanego jako „Wars i Sawa grają w szachy”.

W sumie w sześciu grupach turniejowych wystartowało 425 uczniów i uczennic z klas pierwszych i drugich ze szkół z całej Polski, uczestniczących w Projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Dla wielu z nich był to pierwszy prawdziwy turniej szachowy w życiu. Niektórzy dopiero na miejscu uczyli się obsługi zegara szachowego.

Inni doskonale wiedzieli już, że niedoczas przeciwnika warto wykorzystać.

Turniej oficjalnie otworzyli dostojni goście: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy Marian Machor oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega. Obecni na rozpoczęciu byli również Paweł Malinowski z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Prezes UKS „Gambit” Wesoła Teresa Osypiuk, członek Zarządu PZSzach Krzysztof Góra, Sekretarz Generalny PZSzach Piotr Murdzia, przedstawiciel Komisji Rewizyjnej PZSzach Piotr Zieliński i Koordynator Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” Magdalena Zielińska. Tuż po otwarciu sędzia główny Anna Nożyńska obwieściła rozpoczęcie pierwszej rundy turnieju.


 
Rodzice i nauczyciele wspierali swoich młodziutkich zawodników.


I do ostatniej chwili udzielali cennych porad i wskazówek taktycznych.


Najwięcej zawodników (aż 154!) liczyła grupa A: chłopców z klas pierwszych, nieposiadających kategorii szachowych.


Sędziowie nie tylko ciężko pracowali, by wszystkie kojarzenia i wpisane wyniki się zgadzały…


…ale także wspierali młodych adeptów królewskiej gry, służyli pomocą, pociechą i uśmiechem.
 


Część zawodników bardzo szybko nauczyła się, jak prawidłowo składać reklamacje i wzywać sędziego.


Niektórzy uczniowie bardzo koncentrowali się na swoich partiach, planując strategiczne posunięcia, które zapewnią im podium i cenne nagrody lub przynajmniej uchronią przed porażką.


Inni po prostu świetnie bawili się przy szachownicy.


Kilku odkryło, że kibicowanie kolegom i koleżankom potrafi być równie pasjonujące, jak sama gra.
 

 
Wszyscy zawodnicy grali sześć rund systemem szwajcarskim (poza grupą F – dziewczynek z kategoriami szachowymi, która rozegrała turniej kołowy). Dla maluchów, które stawiają swoje pierwsze kroki w rywalizacji turniejowej to dużo. Dlatego w przerwach między rundami ogromnym zainteresowaniem dzieci i opiekunów cieszyły się atrakcje dodatkowe obsługiwane przez wolontariuszy w barwach „Citi – wolontariusz” Fundacji Kronenberga Banku Citi Handlowy: stoisko MAT-a (oficjalne pismo PZSzach), stanowisko, gdzie można było zagrać z arcymistrzem (gm Artur Jakubiec), zbrojownia z wyposażeniem rycerskim, stanowisko plastyczne z masą szachowych kolorowanek, kredek i konkursem plastycznym, piłka nożna i koszykowa oraz szachy plenerowe.

 

Pod koniec tego pełnego wrażeń i szachowych emocji dnia, na wszystkie dzieci, które dotrwały do końca turnieju czekała góra nagród i dyplomy. Warto także podkreślić, że kazdy etap i element turniej odbył się zgodnie z planem, sprawnie, bez opóźnień i zgodnie z harmonogramem.


Oczywiście, w każdej z sześciu grup szczególnie wyróżnieni zostali najlepsi. Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc oprócz nagród i dyplomów otrzymali również puchary, a trójka na podium – medale.

Turniej zawierał również element integracji, ale i rywalizacji szkół uczestniczących w Ogólnopolskim Projekcie PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” / „Wars i Sawa grają w szachy”. W tym roku najsilniejsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół nr 76 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dokładne wyniki klasyfikacji szkół: kliknij.


I Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” nie mógłby się odbyć bez ogromnego zaangażowania, pracy, poświęcenia i wsparcia całego sztabu osób i instytucji:

1. Zarządu PZSzach, Biura PZSzach i wielu działaczy szachowych, którzy wspierali jego organizację od etapu pomysłu przez wypożyczenie sprzętu po rozdanie nagród

2. Partnerów i sponsorów: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Stołecznego Warszawy na czele z Biurem Edukacji, Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Fundacji Kronenberga Banku Citi Handlowy, Gimnazjum nr 119 w Warszawie – Wesołej, UKS „Gambit” Wesoła z Panią Prezes Teresą Osypiuk.

3. Wspaniałego zespołu sędziowskiego, który potrafił na bieżąco wpajać młodziutkim szachistom zasady i kulturę szachowego życia turniejowego

4. Cudownej ekipy wolontariuszy na czele ze wspierającym Projekt Michałem Luchem, którzy dawali z siebie wszystko, by turniej był jak najlepiej zorganizowanym i najprzyjemniejszym doświadczeniem dla zawodników5. Odważnych, mądrych nauczycieli i dyrekcji, których rok pracy z uczniami ten turniej zwieńczył, a bez których pasji i zaangażowania Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole” / „Wars i Sawa grają w szachy” nie zadziałałby w szkołach

6. Rodziców, którzy dzielnie towarzyszyli swoim pociechom, motywowali je, pocieszali, chwalili…

7. Dzieci ze szkół Projektowych. To one są w końcu docelowym „odbiorcą” Projektu, a ich uśmiech nad szachownicą najlepszą nagrodą dla nas – organizatorów i potwierdzeniem tego, że Ogólnopolski Projekt PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” rozwija się we właściwym kierunku.


Dziękujemy wszystkim ogromnie! I serdecznie zapraszamy na Turniej Finałowy za rok! 
Aktualnie online 3 gości